Akıllı Telefonunuzla Harika Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Günümüzün akıllı telefonları, klasik fotoğraf makinesi kadar iyi fotoğraflar çekebiliyor. Bu da, son yıllarda dijital SLR’ler gibi daha yüksek kaliteli modellere yer açmak için kategorinin azalmasıyla sonuçlanıyor.

En iyi akıllı telefonlar, giriş seviyesi kameralardan daha üstün olan sensörlere sahipken, hızlı yonga setleri ve gelişmiş işletim sistemleri, bir noktaya çekmeyi zorlaştıran bir işlem düzeyine olanak tanıyor.

Ancak bu, bir akıllı telefona çekilen her fotoğrafın bir aldatıcı olduğu anlamına gelmez. Akıllı telefonunuzdaki fotoğrafçılığı önemli ölçüde geliştiren birkaç basit şey var. İster tatilde dramatik manzaralar çekiyor olun ister Instagram için daha iyi özçekimler çekiyor olun, burada kameranızdan daha da fazlasını elde etmenize yardımcı olacak birkaç ipucu var.

Üçte Bir Kuralını Keşfedin

Fotoğrafçılık kompozisyonunun, öğrenmesi ve uygulanması kolay olan temel bir ilkesidir.

Fotoğraf çekerken, sahnenin hem dikey hem de yatay olarak üçe bölüneceğini hayal edin. Konunuzu ve diğer görsel ilgi alanlarınızı bu ‘üçte ikilik’ çizgisinin kesişim noktalarına konumlandırmaya çalışın.

Birçok akıllı telefon, görüntüyü oluşturmaya yardımcı olan üçte bir ızgara kuralını açmanıza izin verir. Üçte bir kuralı kullanarak, amatör düşünceden uzak durursunuz, özneler, bir görüntünün merkezinde, çok fazla düşünülmemiş bir şekilde, bir açı yaratır.

Çizgiyi daha yakından inceleyebileceğiniz başka kompozisyonlar da var, ancak üçüncüsü, fotoğraf kompozisyonu hakkında düşünmeye başlamak için harika ve basit bir yol.

Yeni Bir Açı Dene

Tembel fotoğrafçılıktan mobil veya başka türlü hareket etmenin en iyi yollarından biri, kameranızı tuttuğunuz ve tuttuğunuz şekilde daha yaratıcı olmaktır. Yeni bir açı bulmak için (neredeyse) her zaman konumunuzu hareket ettirebilir, aşağıya veya telefonu yukarı tutabilirsiniz.

Bu üçün favorisi, bir şehirde daha düşük bir manzaraya sahip olan kentsel oturma pozisyonudur. Dizlerinizi ne kadar gıcırdattığınızı hatırlatmanın yanı sıra, binaların ve diğer geometrik şehir yapılarının daha dramatik perspektiflerini elde etmenin harika bir yolu.

Üçüncüsü gibi, bu bir akıllı telefon veya DSLR kullanıp kullanmadığınıza dair bir kuraldır.

Gün Batımı Görüntüleri İçin HDR Kullanın

Gün doğumu ve gün batımı sahneleri, çarpıcı görüntüler yaratır. Fakat aynı zamanda, fotoğrafların en karanlık kısmı ve en parlak olanı arasındaki ışık seviyelerindeki keskin farktan dolayı, kameralar için de bir meydan okumadır.

Gökyüzünün altın, turuncu, kırmızı ve sarı kısımları çok parlak, ama ön plan genellikle daha koyu. En çok arzu edilen sonuç, gökyüzünü aşırı göstermeden olabildiğince çok ön plan detayını ortaya çıkarmak, özellikle de sahne gri şehir binalarından ziyade yemyeşil yeşillikse.

Telefonunuzda bir HDR modu varsa, dinamik aralık yükseltme gücünün tamamını kullandığından emin olmak için ‘Otomatik’ veya ‘Kapalı’ yerine ‘Açık’ seçeneğine getirin.

Günümüzdeki akıllı telefonların bir çoğunun HDR + özelliğine sahip.

Bu, görüntünün en karanlık kısımlarında ve en parlak kısımlarında ayrıntı aldığınız anlamına gelir ve bazı çarpıcı resimler sağlar.

Manuel Modu Tanımak

Pek çok telefon artık resimleriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayan manuel çekim modlarına sahip. Pozlama, beyaz dengesi, ISO duyarlılığı ve manuel odaklama genellikle elde ettiğiniz şeydir.

El kitabının özellikle yararlı olduğu üç durum vardır. Öncelikle, manuel netlemeyi kullanmak objektifin izin verdiği kadar öznenin yanı sıra öznenin yanı sıra kişisel görünmenizi sağlar. Akıllı telefon oto focus sık sık yakın çekim nesneleriyle uğraşır, bu nedenle manuel odaklama size makro tarzı resimler yakalamada mümkün olan en iyi şansı verir.

İkincisi, daha düşük ışıklı görüntüler için deklanşör hızını yavaşlatabilirsiniz. Daha uzun süre açık kalması, objektife daha fazla ışık girmesini sağlar. Telefonunuzun sabitlenmiş bir kamerası varsa, sık sık deklanşörü saniyenin çeyreği kadar açık tutmaya devam edebilir ve yine de keskin el görüntülerine sahip olabilirsiniz.

Resimleri iyileştirmek için bir tripod size yardımcı olmak çok mantıklı.

Tripodun kullanın veya destek için bir yer bulun ve gece bile DSLR benzeri sonuçlar için genellikle 30 saniyeye kadar poz çekebilirsiniz. Yine de telefonun mükemmel bir şekilde olması gerekiyor. Amacınız gösterişli bir bulanıklık olmadıkça bu el bilgisayarı denemeyin.

Parlak bir günde harekete geçin ve diğer tarafa da gitmek isteyebilirsiniz, bu da konunun bulanık görünmemesini sağlamak için çok hızlı bir deklanşör hızını manuel olarak seçebilir.

Son olarak, ISO var. Bu sensörün hassasiyetini kontrol eder. Otomatik olarak yönetildiğinde, kullanılabilir ışık azaldıkça ISO duyarlılığı artar.

Bazı profesyonel fotoğrafçılar, grenli bir görünüm için kasıtlı olarak yüksek ISO kullanırlarken, telefon görüntüleri genellikle mümkün olan en düşük ISO ayarıyla en iyi şekilde görünür. Telefon işleme, yüksek ISO gramajlı kafalara sahiptir ve sonuçlar nadiren güzeldir.

‘Arka Plan Bulanıklığı’ Modlarını Kullan

Birden fazla arka kamera veya gelişmiş yazılıma sahip bir telefonunuz varsa, bir ‘bokeh’ veya arka plan bulanıklaştırma moduna erişebilirsiniz. Bu, çektiğiniz sahnenin derinlik haritasını oluşturur ve kameranın ön plan ile arka plan arasında farklılaşmasını sağlamak için kameranın farklılaşmasını sağlar.

Sonuç, çok geniş bir diyaframlı DSLR veya kompakt sistemli kamera lensi ile çekilen görüntüyü nesneye, algısal olarak en azından keskin odak haline getiren bir görüntüye benziyor.

Arka plan bulanıklığı, konulara odaklanmak için harika bir yoldur

Çoğu telefon, yazılımın yardımı olmadan bunu yapamaz. En iyi akıllı telefonlar bile nispeten küçük sensörlere ve merceklere sahiptir. Geniş diyaframlı akıllı telefon objektifleriyle bile, gerçek diyafram açıklığı küçüktür. Doğal arka plan bulanıklığı küçüktür ve sadece konumumuz çok yakın olduğunda açıktır.

En iyi sonuç için, deneklerin tipik olarak yaklaşık 1,5 metre uzakta olması gerekir, böylece ön plan ile arka plan arasındaki mesafe arasında net bir fark vardır.

Odak ve Pozlamayı Yönetme

Otomatik modlarda çekim yaparken bile, bir telefon hala resimlerinizin en önemli unsurlarını kontrol etmenizi sağlar. Birincisi odak noktasıdır. Uzak bir manzara çekiyorsanız, odaklama konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü telefon doğal olarak ‘sonsuzluk’ odağını kullanıyor.

Ancak odak noktası sadece odağı etkilemez, pozlamayı da etkiler. Çoğu telefon, seçilen bir konunun parlak ve net olduğundan emin olmak için görüntünün parlaklığını değiştirir.

Özellikle iyi görüntü işleme veya etkili HDR’ye sahip olmayan bir telefon kullanıyorsanız, aşırı pozlama dikkat etmeniz gereken şeydir. Bu, görüntünün parçalarının beyaz bloklara dönüştürüldüğü yerdir, çünkü sensörün karşılık gelen kısımları aşırı doldurulmuş bir kap gibi çok fazla ışık alır .

Çoğu telefon, görüntü önizlemesinde bu aşırı pozlanmış alanların kanıtlarını görmenizi sağlar, sonuçlar aslında daha iyidir. Ama bunu düzeltmek için ne yapabilirsin?

Bazı Otomatik modlar, netleme noktasında görünen pozlama kaydırıcılarına sahiptir veya bir parmağınızı ekranda tutup ikinci bir retikülden sürükleyerek odak ve pozlama için farklı noktalar seçmenize izin verir.

Kameranız ne kadar gelişirse, aşırı pozlama konusunda endişelenmeniz o kadar az olur. Daha akıllı yazılımlar genellikle daha iyi pozlama ölçümü anlamına gelir.

Akıllı Telefonunuzla Harika Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s